ثبت نام در رشته های گروه الکترونیک تا 30 بهمن ادامه دارد.

تا کنون 14318 نفر در آزمون سراسری در رشته های گروه الکترونیک ثبت نام کرده اند. ثبت نام در این رشته ها (روانخوان قرآن کریم ، ترجمه و مفاهیم قران کریم(واژه های آسمانی) و سبک زندگی و سیره معصومین تا 30 بهمن ادامه خواهد داشت. آزمون این رشته ها به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه های حامیم ، نورالمجتبی و واژه های آسمانی در تاریخ 1 و 2 اسفند برگزار می گردد. 

 

معرفی رشته های آموزش های الکترونیکی قرآنی آزمون

رشته های آموزش های الکترونیکی قرآنی آزمون آزمون امسال شامل دو رشته می باشند :

1- رشته روانخوانی قرآن کریم 

2- رشته سبک زندگی و سیره معصومین

3- رشته ترجمه و مفاهیم قرآن کریم (واژه های آسمانی)

 

1- رشته روانخوانی قرآن کریم :

دوره «روان‌خوانی قرآن» به آموزش قواعد پایه خواندن عبارات قرآنی می‌پردازد و اصولی چون شناسایی حروف و حرکات و تلفظ صحیح آنها را آموزش می‌دهد تا علاقه‌مندان را برای ورود به مراحل بعدی قرائت این کتاب آسمانی آماده کند.

ستاد اجرایی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم با همکاری موسسه قرآنی حامیم این دوره آموزشی را امسال در فهرست رشته ها آزمون گنجانده تا ضمن آموزش روانخوانی قرآن به علاقه مندان ، از بستر فضای مجازی به عنوان یکی از ابزارهای نوین آموزشی بهترین بهره را برده باشد.

سامانه آموزش الکترونیکی حامیم به‌منظور بهره‌گیری بهینه از محتوای این دوره آن را با روش تعیین سطح تعاملی طراحی کرده تا شما با خواندن چند آیه بتوانید تعیین سطح کنید و با دریافت چند ویدیوی کوتاه آموزشی بر اساس اشکالات این قرائت، گام به گام در مسیر تلاوت بهتر کتاب خدا پیشرفت کنید. این دوره در پنج مرحله تنظیم شده که برای قبولی در آزمون این رشته گذراندن دو سطح اول آن کافی است.

قرآن آموزان و مدیران موسسات می توانند در کنار دیگر رشته ها می توانند در این رشته آموزشی نیز ثبت نام نمایند. 

راهنمای ثبت نام :

پس از ثبت نام امکان مشاهده محتوای آموزشی و شرکت در این دوره آموزشی و شرکت در آزمون پایانی آن هم از طریق کامپیوتر و هم از طریق اپلیکیشن اندرویدی و هم با استفاده از پیام‌رسان تلگرام وجود دارد.

 

2- رشته سبک زندگی و سیره معصومین

استاد حجة الاسلام و المسلمین دکتر ناصر رفیعی در این درس موضوع سیره عملی ائمه هدی در ارتباط با خدا، خویشتن و دیگران بررسی می‌کنند. این دوره نیاز شما به مطالعه کتب گوناگون سبک زندگی، را مرتفع ساخته و شما را نسبت به پاسخگویی به سوالات و شبهات پیرامون سبک زندگی اسلامی توانا می سازد. 

ستاد اجرایی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم با همکاری موسسه قرآنی نورالمجتبی این دوره آموزشی را امسال در فهرست رشته ها آزمون گنجانده تا ضمن آموزش سبک زندگی و سیره معصومین به علاقه مندان ، از بستر فضای مجازی به عنوان یکی از ابزارهای نوین آموزشی بهترین بهره را برده باشد.

همه اعضای مجموعه نورالمجتبی همچون شما عزیزان با ثبت نام در یک دوره، قرآنی شدن را انتخاب می کنند و این انتخاب قطعا نیازمند الگو و معیار است. پیامبر اکرم و اهل بیت ایشان بهترین اسوه و مقیاس در این مسیر هستند. ما باید امور زندگی خود را به این عزیزان عرضه کنیم و میزان انطباق رفتار و کردار خود با سیره این عزیزان در عمل بسنجیم. ضرورت شناخت سیره این  است که ما به عنوان یک مسلمان بدانیم :

چطور به آیات قرآن عمل کنیم؟

وظیفه ما در عبادت و خداشناسی و ارتباط با اعضای خانواده و سایرین و همچنین مسائل سیاسی و حتی نسبت به محیط زیست چیست؟

ما نسبت به رسیدگی به امور مستمندان چگونه باید عمل کنیم؟ 

در پایان دوره امیدواریم ، شما نیز از اینکه قرآنی شدن را انتخاب کردید خوشحال باشید و بتوانید از آموخته های خود در زندگی و رفتار با دیگران بهره ببرید.

قرآن آموزان و مدیران موسسات می توانند در کنار دیگر رشته ها می توانند در این رشته آموزشی نیز ثبت نام نمایند. 

راهنمای ثبت نام :

 

3- رشته ترجمه و مفاهیم قرآن کریم (واژه های آسمانی)

روش آموزشی:

دوره «واژه‌های آسمانی» به آموزش ترجمه واژه‌های پرکاربرد قرآن کریم با شیوه‌ای نوین می‌پردازد. با شرکت در این دوره می‌توانید در زمانی بسیار محدود با یادگیری کمتر از ۲ درصد از کلمات قرآن معنای ۸۲ درصد از کلمات به کار رفته در قرآن را فرا بگیرید. قرآن کریم در مجموع از ۸۷،۴۱۹ کلمه تشکیل یافته است. از میان این کلمات ۱۲۵۷ کلمه، بیش از ۷ بار تکرار شده‏‌اند که تحت عنوان «کلمات پرکاربرد» نام‌گذاری می‏‌شوند. از این تعداد ۱۲۰ کلمه، کلماتی هستند که ما فارسی‌‏زبان‌ها معنای آن را می‏‌دانیم (کلماتی نظیر الله، شیطان، جهنم و ...) و ۱۱۳۷ کلمه دیگر با آنکه کمتر از ۲ درصد از حجم قرآن را تشکیل می‏‌دهند ولی با توجه به تکرار زیاد بیش از ۸۲ درصد قرآن (۷۱،۵۷۵ کلمه) از این کلمات تشکیل یافته است، لذا با یادگیری این کلمات به راحتی می‏‌توانید اکثر کلمات به کار رفته در قرآن را معنا نموده و با این کتاب آسمانی انس بگیرید.

برای یادگیری بهتر شما این ۱۱۳۷ کلمه در قالب ۶۰۷ فراز قرآنی و به صورت ۴۱ کلیپ ۱۵ الی ۲۰ دقیقه‌ای تدریس شده است. این فرازها در ۱۰ (ده) جلسه آموزشی ارائه شده است که در هر جلسه ۶۰ فراز قرآنی به شما آموزش داده می‌شود. هر جلسه نیز به چهار بخش تقسیم شده است که در هر بخش محتوای ۱۵ فراز قرآنی را مشاهده می‌کنید. بخش‌بندی این جلسات به شرح زیر است:

ـ جلسه یک: فراز ۱ تا ۶۰ (بخش اول: فراز ۱ تا ۱۵ ـ بخش دوم: فراز ۱۶ تا ۳۰ ـ بخش سوم: فراز ۳۱ تا ۴۵ ـ بخش چهارم: فراز ۴۶ تا ۶۰)

ـ جلسه دو: فراز ۶۱ تا ۱۲۰

ـ جلسه سه: فراز ۱۲۱ تا ۱۸۰

ـ جلسه چهار: فراز ۱۸۱ تا ۲۴۰

ـ جلسه پنج: فراز ۲۴۱ تا ۳۰۰

ـ جلسه شش: فراز ۳۰۱ تا ۳۶۰

ـ جلسه هفت: فراز ۳۶۱ تا ۴۲۰

ـ جلسه هشت: فراز ۴۲۱ تا ۴۸۰

ـ جلسه نه: فراز ۴۸۰ تا ۵۴۰

ـ جلسه ده: فراز ۵۴۰ تا ۶۰۷

در پایان هر جلسه نیز یک خودآزمایی در نظر گرفته شده است تا شخصاً میزان یادگیری خود را مورد سنجش قرار دهید. البته توجه داشته باشید که نمره این خودآزمایی‌ها تأثیری در نمره دوره شما نخواهد داشت و فقط نمره آزمون پایانی ملاک نمره نهایی شما خواهد بود؛ با این حال باید به ترتیب جلسات در خودآزمایی آنها شرکت کنید تا امکان شرکت در آزمون پایانی برای شما فرآهم شود.

پس از مشاهده محتواهای این ۱۰ جلسه و شرکت در خودآزمایی هر یک از جلسات، نوبت به شرکت در آزمون پایانی دوره می‌رسد که سؤالات آن شامل محتوای تمام ۶۰۷ فراز قرآنی خواهد بود.